niedziela, 16 grudnia 2012

Relaks, czyli jasność umysłu - Zdrowie, czyli dłonie które koją nasz ból i leczą.



Każdy z nas choć raz w życiu korzystał z przyjemności jaką niesie masaż, np: ciepłe dłonie a nawet stopy dają odprężenie czy ukojenie bolących mięśni. Nie ma to znaczenia czy masował nas specjalista w tej dziedzinie czy laik, po prostu znamy tą technikę relaksacyjną i leczniczą. Sam dotyk już leczy, ciepło dłoni sprawia ze czujemy się bezpieczni, jednocześnie kojąc bolące partie mięśni.            
        


Jednak nie każdy masaż jest taki sam, każdy ma sprecyzowane działanie. Tylko spod rąk doświadczonego specjalisty wyjedziemy zrelaksowani, zdrowsi ciałem i duchem. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub poprzez rozgrzanie przygotowywać mięśnie do wysiłku. Czasami siadam po ciężkim dniu i marzę o chwili relaksu. Gorąca kąpiel, świeczki o zapachu płatków róż i? masaż, to jedyne o czym myślę, żeby odpocząć odprężyć się. Jednak nie każdy z nas ma w domu masażystę, nie ma też pilota dzięki któremu zrobimy klik i się pojawi wyskakując z szafy. Możemy za to nauczyć się prostej techniki masażu relaksacyjnego.


Prosta technika masażu bolących barków:


Poproś swojego lubego o pomoc jeśli będzie narzekać na nadmiar obowiązków, zmęczenie, pokaż mu salon masażu z przystojnym panem, który wykona to za niego...  :P
Przejdźmy więc do samego rytuału:

Obróć krzesło tyłem na przód, usiądź tak abyś opierał/a się brodą na oparciu lub połóż się wygodnie na łóżku. Osoba masująca powinna zwilżyć dłonie balsamem lub oliwką. Delikatnym głaskaniem po obu stronach wykonuj ruchy od szyi do barków. Następnie wykonujemy ruch ugniatania, chwytając tkankę masowaną między kciukiem, a palcem wskazującym i wykonując ruch wyciskania. Każdą z tych technik powtarzamy po sześć razy. Przechodzimy do masowania karku, wykonując ruch głaskania obiema rękami - od kości potylicznej do dołu, na boki w stronę barków, a kończąc na mięśniu naramiennym. Zabieg ten powtarzamy po sześć razy. Po przegłaskaniu przechodzimy do rozcierania opuszkami palców obu rąk od kości potylicznej wzdłuż szyi, rozchodząc się na boki w stronę barków i mięśnia naramiennego. Później wykonujemy ugniatanie - chwytamy fałd skórny między kciukiem a palcem wskazującym i wykonujemy ruch jak powyżej, po sześć razy. Na zakończenie przegłaskujemy kładąc obie ręce po obu stronach kręgosłupa na wysokości dwunastego kręgu kręgosłupa i posuwamy się w kierunku dołów łopatkowych. Wracając omijamy łopatki i kierujemy się w stronę potylicy. Ręce cały czas trzymamy na ciele, nie odrywając ich, wracamy wzdłuż szyi na boki w stronę barków, a kończąc na mięśniach naramiennych. W tym samym kierunku wykonujemy technikę rozcierania i ugniatania. Każdą z tych technik powtarzamy po sześć razy. Na zakończenie można jeszcze raz przegłaskać okolicę masowaną.

Pamiętaj służę tylko zdobytą wiedzą i radą, masaż wykonujesz na własną odpowiedzialność.


Czym jest masaż? 



Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny   polegający na sprężystym nie plastycznym odkształcaniu tkanek.

Dlaczego masaż leczniczy powinien wykonywać specjalista a nie laik?
Masaż jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką. Tylko dzięki wiedzy i nabytemu doświadczeniu jakie posiada dyplomowany masażysta będzie wiedział jak dokładnie go wykonać by nie przy spożyć niepotrzebnego bólu, nie spowodować urazu lub go nie pogłębić.

Historia masażu, 

Wywodzi się ze starożytności, kiedy to był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem części oddziaływań medycyny ludowej. Zapoczątkowany w Indiach i Chinach, stanowił naturalną metodę leczniczą. Już Hipokrates, a potem Celsus i Galena wskazywali na wykorzystanie masażu w poszczególnych jednostkach chorobowych. W Starożytnej Grecji masowano sportowców przed zawodami, aby natłuścić ich ciała oliwką. Ponieważ w Średniowieczu nastąpił zastój nauk medycznych, również i masaż przestał być powszechnie stosowany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz